„STARY” CMENTARZ PARAFIALNY W GRANICACH OGRODZENIA W CZĘSTOBOROWICACH
Cmentarz ogrodzony był murem o wysokości 2 i ½ łokcia oraz 1 łokieć grubości. Do środka prowadziła sosnowa brama zamykana na kłódkę. W 1923 roku dokupiono od włościan ziemię na nowy cmentarz. 14 kwietnia 1923 roku biskup lubelski M. Fulman poświęcił teren nowego cmentarza. „Stary” cmentarz zajmuje pow. Około 1 ha, założony jest na niregularnym planie zbliżonym do trapezu, ogrodzony z trzech stron ogrodzeniem wykonanym z metalowych prętów rozpiętych na murowanych filarkach o podstawie kwadratu, wykonanych z cegły (ogrodzenie z 1939r.). Od strony wschodniej ogrodzony murem z kamienia. Od strony drogi wojewódzkiej nr 837 znajduje się metalowa dwuskrzydłowa brama wjazdowa, flankowana dwoma jednoskrzydłowymi furtami. Ramiona bramy i furty zawieszone są na murowanych z cegły filarach.
Układ kwater i mogił regularny. Od bramy prowadzi krótka szeroka alejka główna. Na końcu alei znajduje się kaplica rodziny Drojeckich (patrz poniżej). Od alei głównej odchodzą nieliczne boczne alejki o nawierzchni gruntowej. Za kaplicą teren łagodnie pochyla się w kierunku wschodnim. Nieliczny stary drzewostan – lipa drobnolistna.
Na cmentarzu kilka starych zabytkowych nagrobków o wysokich walorach artystycznych. Najstarszy nagrobek – pomnik Antoniego Załęskiego wystawiony wg projektu inż. Macieja Bayera po 1832 roku. Inne zabytkowe nagrobki: Anny z Zaborowskich Malhomme (zm. 1847), rodziny Remblińskich, ks. Aleksandra Biernackiego (2 poł. XIX w.)
„STARY” CMENTARZ PARAFIALNY W GRANICACH OGRODZENIA W CZĘSTOBOROWICACH wpisany jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego Nr A/948, dec. z 15.05.1987r.
Obiekt z cegły politurowanej, kryty dachówką ceramiczną karpiówką. Elewacja główna z wejściem z kutą bramą, w elewacjach bocznych po trzy małe okienka zamknięte półkoliście, ozdobione witrażami. Wejście do kaplicy dwuskrzydłową metalową kratą z herbem Drojeckich „Korczak”, nad kartuszami herbowymi – czary, z których wyglądają psy. W elewacji tylnej witraż z Matką Boską.
KAPLICA GOBOWA DROJECKICH wpisana jest do rejestru zabytków województwa lubelskiego Nr A/948, dec. z 02.07.2013r.
Na cmentarzu parafialnym w Częstoborowicach znajduje się pomnik powstańców poległych podczas "rzezi częstoborowickiej" 27 lipca 1863 roku.
W bitwie poległo 107 powstańców, a 150 zostało rannych. Na wysokim kamiennym cokole stoi biały orzeł w koronie, a napis na pomniku brzmi: " W czci i hołdzie spoczywającym tu 107 powstańcom poległym 27 VII 1863 roku w bitwie z Moskalami na polach Częstoborowic i Rybczewic. Wolni Polacy w X rocznicę wskrzeszenia Rzeczpospolitej 1918-1928".
Róża Rembielińska z Potockich żyła w latach 1818-1868, właścicielka pałacu w Rybczewiach. W swym majątku właśnie w Rybczewicach pomagała chłopom, zakładała ochronki dla dzieci, leczyła chorych, prowadziła naukę czytania i pisania, a także niosła pomoc biednym.
W czasie walk Powstania Styczniowego ukrywała rannych powstańców, dostarczała ubrań i żywności, a także udzielała kwatery w swym dworze, gdzie panowała patriotyczna atmosfera. Wszystko czyniła z wielkim poświęceniem, choć wiedziała, że grożą jej za to represje z konfiskatą majątku włącznie. Pochowana na cmentarzu w Częstoborowicach.
Wyryty na nagrobku napis głosi: "RÓŻA Z POTOCKICH REMBIELIŃSKA URODZONA W 1816 R ZMARŁA 1868 R DNIA 17 PAŹDZIERNIKA PRZESZŁA DOBRZE CZYNIĄC A WSPOMNIENIE O NIEJ NIECH BEDZIE MODLITWĄ"
Cmentarz znajduje się naprzeciw „starego” cmentarza w Częstoborowicach. Grunty pod cmentarz ofiarował Leon Epstein, ówczesny właściciel Częstoborowic. Założony 11 kwietnia 1923 roku na planie czworobocznym, trapezowym z wejściem i aleją główną wzdłuż dłuższej osi, układ kwater i mogił regularny, w części symetryczny. Zajmuje powierzchnię ok. 0,8 ha. Najstarszy istniejący nagrobek z 1922 roku, Mur ogrodzeniowy z i poł. XX w., brama z 2 poł. XX w.
Zarządzeniem Wójta Gminy Rybczewice włączony do gminnej ewidencji zabytków.
Galeria
Warto zobaczyć
Sed ultrices nisl velit, eu ornare est ullamcorper a. Nunc quis nibh magna. Proin risus erat, fringilla vel purus sit amet, mattis porta enim. Duis fermentum faucibus est, sed vehicula velit sodales vitae. Mauris mollis lobortis turpis, eget accumsan ante aliquam quis. Nam ullamcorper rhoncus sem vitae tempus. Curabitur ut tortor a orci fermentum ultricies. Mauris maximus velit commodo, varius ligula vel, consequat est.
Fusce ut velit laoreet, tempus arcu eu, molestie tortor. Nam vel justo cursus, faucibus lorem eget, egestas eros. Maecenas eleifend erat at justo fringilla imperdiet id ac magna. Suspendisse vel facilisis odio, at ornare nibh. In malesuada, tortor eget sodales mollis, mauris lectus hendrerit purus, porttitor finibus eros lorem eget mauris.
Lorem ipsum dolor
- Maecenas lacinia nisi ac blandit tempus.
- Phasellus in neque dignissim, placerat diam ac, fermentum ex.
- Mauris vitae nunc eu nisi ultrices dictum.
- Morbi scelerisque urna nec ultricies varius.